OBAVEŠTENJE

OBAVEŠTENJE :

SAVA LOGO.png

  DRUŠTVO SLOVENCEV V BEOGRADU - DRUŠTVO “SAVA”

Za svoje članove organizuje izlet :

NA PLANINU KOSMAJ  --Kosmajsku svetu goru u subotu  11.MAJA 2019.

Planina Kosmaj nalazi se južno od Beograda, najniža je planina u Šumadiji posle Avale, omiljeno je izletište beograđana. ŠUMSKE doline Kosmaja vekovima kriju tajne Svete gore despota Stefana Lazarevića, koji je na pitomoj šumadijskoj planini stvorio poslednje utočište za pravoslavne monahe, učene ljude i umetnike koji su prevaljivali hiljade kilometara sklanjajući se od osmanske najezde.

 Tu su manastiri Kastaljan i Pavlovac, koje on koristi kao letnje rezidencije, u manastiru Tresije je veliki prepisivački centar, kao i u manastirima u Velikoj Ivanči, Babama, Stojniku kosmajskom... Njih despot podiže na Kosmaju, gde je često odlazio u lov, ali i vodio državničke poslove u konacima Kastaljana i Pavlovca.

Na našem izletu  mi ćemo posetiti manastir Tresije, manastir Pavlovac i ruševine manastira Kasteljan .

 

 PLAN IZLETA:

07:30, Polazak  iznajmljenim autobusom , sa parkinga opštine Novi Beograd.                 

08:30. Stižemo do  manastira Tresije. Obilazak manastira , upoznavanje sa istorijatom  i eventualno kraće prisustvo jutajnjoj litugiji. Po izlasku iz manastira ,( oni koji hoće da pešače) preobuvanja i pakovanja, krećemo na uspon do platoa, gde ćemo se sresti sa grupom iz autobusa i zajedno idemo  do spomenika  iz NOB-a.

Oko 12:00 dolazimo do manastira  Pavlovac gde ćemo praviti pauzu. Razgledanje i upoznavanje sa istorijom manastira.

13:00 izlazimo na put, prelazimo obližnji obronak, i u silasku prolaskom preko njiva sa vinogradima ulazimo u šumu. Tu ćemo posle kraćeg vremena stići do ruševina manastira Kasteljan gde takođe pravimo pauzu.

16:00 Idemo uzbrdo i vraćamo se  na početnu tačku kod Manastira Tresije.

 U povratku ka  Beogradu , ukoliko se večina složi, svraćamo u restoran kod Tome i Nade.

19:30 dolazimo u Beograd.

DUŽINA STAZE  je oko  13 km. Ukupan uspon  ( ko ide celo vreme pešice) je oko 600 m. Staza je lagana za pešačenje.

 OPREMA:   Adekvatna obuća i odeća za pešačenje primerena godišnjem dobu , kao i rezerva za slučaj lošeg vremena.                                                                                                                                                      

HRANA:  iz ranca i u povratku u nekom od restorana.

DOKUMENTA: Članska kartica društva Sava ,sa plaćenom članarinom za 2019. godinu, lična karta i zdavstvena knjižica.

CENA izleta je 500,00 din. Broj mesta je ograničen (20).  Akontacija pri prijavi 500,00 din.  Prijave u kancelariji DS Sava,  Terazije 3/9, Beograd, informacije na tel  +381 (11) 334.08.75               

U slučaju otkazivanja, nakon prijavljivanja i uplate, potrebno je obezbediti zamenu, u protivnom, novac se ne vraća.

 

VODIČ: Mirko Detiček, dugogodišnji član društva Sava , kao i dugogodišnji planinarski vodič PD Železničar iz Beograda , tel 062 11 61 728