Predavanje mag. Darka Ilina z naslovom Epistolarna intimnost v Elektronski zbirki PISMA, v sredo, 20. novembra, ob 19. uri v Društvu Sava
/V sredo, 20. novembra, vas ob 19. uri prisrčno vabimo na predavanje mag. Darka Ilina z naslovom Epistolarna intimnost v Elektronski zbirki PISMA.
Predavanje bo osvetlilo različne vidike intimnosti v pismih slovenskih pisateljic in pisateljev na prelomu stoletja. Posvetili se bomo bogati korespondenci, ki jo hrani Elektronska zbirka PISMA (https://pisma.org/), del projekta, namenjen raziskovanju intimnega sveta avtorjev_ic ter »navadnih« ljudi. Predavanje se bo začelo z uvodom v projekt TILDA, pregledom znanstvenoraziskovalnih dejavnosti, povezanih z nastankom Elektronske zbirke PISMA, in objav, ki so iz tega izšle. Sledila bo razprava o edinstvenih značilnostih pisma kot medija, njegovih materialnih vidikih in vzporednicah s sodobnimi oblikami komunikacije. Osrednji del predavanja bo namenjen analizi intimnih in erotičnih elementov v pismih, kjer bomo preučili, kako so bile intimnost, spolnost in spolna želja ubesedene v različnih kontekstih. Odkrili bomo subtilne načine, s katerimi so avtorji, zlasti avtorice, izražale svoje želje in presegale družbene norme svojega časa.
Darko Ilin (1996) je rojen v Smederevu, Srbija. Leta 2020 je diplomiral na Oddelku za srbsko književnost z južnoslovanskimi književnostmi Filološke fakultete Univerze v Beogradu. Vzporedno s študijem na prvi stopnji je fakultativno obiskoval predmete na Lektoratu za slovenistiko na isti fakulteti. Leta 2021 je magistriral na študijskem programu Kulture v dialogu na Filološki fakulteti z magistrsko nalogo o Louisu Adamiču. Od leta 2022 je doktorski študent na Univerzi v Novi Gorici, smer Humanistika. V svojem raziskovalnem delu se osredinja na študije spolov in zlasti kritične študije moških in moškosti v kontekstu literarne vede. Slovensko in južnoslovanske literature preučuje z vidika spola, queera, medkulturnih stikov, priseljenske pisave in ideologije. Osredotoča se na literaturo 19. in 20. stoletja v primerjalnem kontekstu ter na založniške in izobraževalne vidike literarnega sistema.