O Društvu Sava

Povodom izlaska Društva Slovenaca „Sava“ u javnost, preko elektronskog medija, ukazuje nam se zadovoljstvo da vam se u ime predsedništva društva obratimo. U srcima grupe Slovenaca koji žive u Beogradu dugo je tinjala ideja o formiranju zajednice sa ciljem negovanja jezika kulture i običaja zemlje iz koje potiču. Konkretna realizacija ove ideje započela je na Karaburmi gde je održano prvo okupljanje i formiran inicijativni odbor. Usledila je osnivačka skupština, a poslednjeg dana meseca jula 2001. godine društvo Sava je i zvanično registrovano. To je bio početak pun radosti i pozitivnih osećanja.

skupstina.jpg

Prve godine rada društvo nije imalo svoje prostorije. Okupljali smo se u besplatno ustupljenim prostorijama u ulici Internacionalnih brigada 70. To je prijatan i lep kutak kome se i sada rado vraćamo i gde još uvek organizujemo sva veća okupljanja. Juna sledeće godine iznajmljene su prostorije u kojima je sada sedište Društva. Višegradska 23 je mesto gde se Slovenci, članovi društva Sava, okupljaju, razgovaraju i planiraju dalje akcije.

Druženja sredom od 18 do 20 časova su već tradicionalna. To je ujedno i prilika za razmenu informacija. Ti susreti su važna pokretačka snaga Društva. U velikoj meri su upravo oni dali podsticaj narastanju članstva. Od dvadesetak ljudi koji su u okviru inicijativnog odbora i osnivačke skupštine pokrenuli rad društva, članstvo je naraslo na preko devet stotina i iz dana u dan se povećava.

Mogućnost da se Društvo oglasi u javnosti na ovaj način je pre svega trenutak kome se treba radovati. No istovremeno to je i prilika da se ukaže na način ostvarivanja postavljenih ciljeva. Primarni interes društva je obeležavanje praznika i kulturnih događanja koji se vezuju za Sloveniju. Svake godine je na različite načine obeležen Prešernov dan, u više navrata je veselo i uz vinske pesme proslavljen sveti Martin, deca su pozdravila Miklavža, a organizovana su i veća okupljanja na kojima je redovno postojao prigodan program. U pripremi i realizaciji ovih aktivnosti učestvovali su mnogi članovi. U strukturama članstva, od najmlađih, koji su već treća ili čak četvrta generacija iseljenika, do najstarijih, postoji interes za ovu vrstu aktivnosti.

proslava.jpg

Početne poteškoće koje su pratile rad Društva uspešno su prevaziđene. Predsedništvo Društva je uspelo da obezbedi redovna sredstva finansiranja za najam prostorija. Kupljena je oprema za rad, pribavljena telefonska linija pokrenuta biblioteka, a povremeno se organizuju izleti. U okviru Drštva izuzetno uspešno deluje škola jezika, koju pohađaju redovni članovi. Polaznici škole učestvuju u svim kulturnim programima.

Društvo je ostvarilo kontakte sa nadležnim ministarstvima u Republici Srbiji i Republici Sloveniji, Ambasadom Republike Slovenije u Beogradu, kao i predstavništvima slovenačkih firmi. Pozitivni efekti ove saradnje su omogućili da društvo opstane, a nadamo se da će u narednom periodu ta saradnja biti još plodonosnija. Rad društva počiva isključivo na entuzijazmu i dobrovoljnom angažovanju njegovih članova.

I dok u Beogradu protiče užurbani život velikog grada, lepo je znati da u njemu postoji kutak u kome se možemo okupiti, i porazgovarati. Želja svih je da Društvo postane i ostane utočište u kome bi ljudi bliski po poreklu, jeziku i kulturi mogli međusobno da se druže.

Predsedništvo Društva „Sava“